5 Europejska Konferencja Lotnictwa i Technologii Kosmicznych odbyła się w Delft w Holandii w dniach 7-11 września. Tak jak 4 poprzednie konferencje i ta ostatnia była zorganizowała przez CEAS (Council of European Aerospace Societies). Poprzednie konferencje odbyły się kolejno w Berlinie (2007), Manchesterze (2009), Wenecji (2011) i Linköping (2013). Na konferencji przedstawiono około 175 referatów z 25 krajów, w kilku regularnych blokach tematycznych oraz 7 referatów plenarnych, wygłaszanych zwykle przez 2 czasami 3 prelegentów wywodzących się z różnych instytucji badawczych, agend rządowych lub z przemysłu. Liczba zarejestrowanych uczestników przekroczyła 500. Konferencji towarzyszyły również 2 duże Workshopy, jeden poświęcony projektowi Europejskiemu AFloNEXT i drugi zorganizowany przez EWADE (European Workshop for Aircraft Design Education). Większość referatów była przygotowana przez autorów Europejskich, choć odnotowano także kilkanaście prezentacji przygotowanych przez ośrodki poza-Europejskie. Widoczne były Polskie referaty, przygotowane głównie przez pracowników Instytutu Lotnictwa, Politechniki Warszawskie i kilku innych ośrodków. Z przykrością należy wszakże odnotować, że organizatorzy nie zadbali o właściwy dobór przewodniczących sesji, co prawdopodobnie wyniknęło z przypadkowej reprezentacji strony Polskiej w tzw. Komitecie Naukowym Konferencji. Kwestia ta była poruszona na posiedzeniu CEAS Trustees Board przez naszych przedstawicieli do tego gremium, pełniącego role zarządu wykonawczego CEAS.
Na posiedzeniu CEAS Trustees Board zdecydowano również o miejscu kolejnej konferencji CEAS. W rozstrzygającym drugim tajnym głosowaniu Warszawa proponowana przez PSAA otrzymała 5 głosów, natomiast Bukareszt proponowany przez Rumuńskie Stowarzyszenie Lotnictwa i Kosmonautyki otrzymał 6 głosów. Moskwa proponowana przez stronę Rosyjską w pierwszym głosowaniu otrzymała tylko 1 głos, ale ten jeden głos okazał się decydujący w drugim głosowaniu.
Poziom naukowy konferencji należy uznać za wysoki, po każdym referacie odbywały się poważne dyskusje związane z prezentowanym materiałem. Na szczególnie wysokim poziomie były wszystkie referaty plenarne, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Bardziej szczegółowa informacja o konferencji (w tym wiele streszczeń wygłoszonych referatów) można znaleźć na stronie internetowej CEAS (http://www.ceas2015.org/).